Projekt „Opracowanie innowacyjnej samochodowej instalacji LPG do zasilania benzynowych jednostek napędowych wyposażonych w bezpośredni wtrysk paliwa”

ALEX Sp. z o.o. realizuje projekt badawczo – rozwojowy POIR.01.01.01-00-1065/20 „Opracowanie innowacyjnej samochodowej instalacji LPG do zasilania benzynowych jednostek napędowych wyposażonych w bezpośredni wtrysk paliwa”.


Celem projektu jest opracowanie innowacyjnej instalacji LPG IV generacji przeznaczonej do zasilania silników benzynowych wyposażonych w bezpośredni wtrysk paliwa, przygotowanej do wdrożenia do produkcji w przedsiębiorstwie ALEX Sp. z o.o.

Efektem projektu będzie opracowana i wdrożona do produkcji instalacja gazowa LPG IV generacji przeznaczona do zasilania silników benzynowych wyposażonych w bezpośredni wtrysk paliwa, charakteryzująca się:

  • zastępowaniem etyliny gazem LPG na poziomie ok. 90%, podwyższoną trwałością oraz uniwersalnością względem dowolnej mocy silników dzięki zastosowaniu bezmembranowego urządzenia do rozprężania i regulacji ciśnienia gazu LPG opartego o sterowanie elektroniczne (reduktora – parownika elektronicznego),
  • zmniejszonymi kosztami wytworzenia dzięki zastosowaniu wtryskiwaczy o konstrukcji umożliwiającej zastosowanie metody produkcji związanej z wysokotemperaturowym spiekiem proszków do produkcji rdzeni/magnetowodów oraz wtrysku tworzyw sztucznych do produkcji pozostałych elementów wtryskiwaczy (obudów, stopek, dysz i in.).

Wartość kosztów kwalifikowalnych projektu: 3 015 545,00 PLN. Wkład Funduszy Europejskich: 1 956 314,38 PLN.